Обележена годишњица стрељања Срба и Јевреја 2017.
22.10.2017.

Полагањем венаца и цвећа крај споменика стрељаним Србима и Јеврејима у насељу Багремар, обележено је 76 година од одмазде за убијене Немце у Крагујевцу и одата је почаст невино страдалим жртвама ова два народа. На месту где се данас налази споменик, 20. октобра 1941. године, немачки фашисти су, за убијене своје војнике, стрељали 37 Јевреја и 78 Срба. Са тог места, данас, упућене су поруке мира и толеранција уз сећање на трагедију која опомиње човечанство да се никада више не догоди.

Венце крај споменика положили су, у име града Крагујевца Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града и Александар Штајн, помоћник градоначелника, чланови Друштва српско-јеврејског пријатељства, СУБНОР-а, Спомен парка, месне заједнице Багремар, представници политичких странака.

Подсећајући на величину жртве два пријатељска народа, Александар Штајн, помоћник градоначелника за унутрашњу и међународну сарадњу, је рекао да српски и израелски народ не повезује само слична судбина страдања у Другом светском рату већ и дугогодишње пријатељство које до данас траје, а наша је обавеза да чувамо сећање на њихове жртве.

Након интонирања химне Србије и химне Израела минутом ћутања одата је пошта невино страдалим жртвама а ученици основне школе “Трећи крагујевачки батаљон“ извели су пригодан програм.

Споменик стрељаним Србијма и Јеврејима подигнут је 1991. године, а обновљен 2012. и симболизује трајну повезаност два народа који су страдали свуда на територији окупиране Европе. Суграђани Месне заједнице Багремар и Градска организација СУБНОР-а уз подршку града Крагујевца поводом обележавања седамдесет пете годишњице, подигли су спомен плочу са утиснутим симболима православља, јудаизма, звездом петокраком и ромским точком. На спомен плочи исписана су имена 122 страдалих који на том месту почивају.